Kunstler Riesling Hochheimer Hölle Im Neuenberg

Výrobca:

​Ročník: 2019

 

Biele víno Alkohol 12.5% Nemecko
Suché 0.75 l Rheingau

 

Víno odráža potenciál svojho pôvodu. Vo vôni je jemný rizling s vôňou kôstkového ovocia (broskyne, marhule) a zrelých žltých jabĺk. V chuti harmónia medzi silou a eleganciou. Jemná kyselinka sa stretáva s jemným zvyškovým cukrom a mineralitou, ktorá dodáva vínu peknú dĺžku.

 

19.56 

2019 VDP.ERSTE LAGE
Krajina pôvodu: Nemecko

Odroda hrozna: Rizling Rýnsky (Riesling)
Ročník: 2019
Triedenie podľa cukornatosti: Suchý
Stupeň kvality: VDP. Erste Lage
Lokalita: Hochheimer Hölle

Charakteristika vína
Víno odráža potenciál svojho pôvodu. Vo vôni je jemný rizling s vôňou kôstkového ovocia (broskyne, marhule) a zrelých žltých jabĺk. V chuti harmónia medzi silou a eleganciou. Jemná kyselinka sa stretáva s jemným zvyškovým cukrom a mineralitou, ktorá dodáva vínu peknú dĺžku.

Vyzrievanie vína v nerezovom tanku a vo veľkom drevenom sude – 60%

Analytika
Alkohol: 12,5 % obj
Zvyškový cukor: 4,4 g/l
Kyselina: 6,9 g/l

Archivačný potenciál: 8-12 rokov

Kombinácia s jedlom: ryby a morské plody, cestoviny

Charakteristika lokality
Hochheimer Hölle je veľká lokalita s rozlohou 48,7 hektára. 85,7 % z nich je klasifikovaných ako Erste Lage. Vinárstvo Künstler z nej vlastní 9,6 ha. Názov Hölle je odvodený od slova „Halde“, čo znamená „strmá hora, svah, úbočie“, takže nie je možné prekladať ho ako peklo (očistec). Až do 13. storočia vlastnila toto miesto kolínska kapitula, ktorá Hochheim predala v roku 1273 arcibiskupstvu Mainz spolu s „pôdou a ľuďmi“. Vinohrad sa zvažuje s 15 % sklonom k Mohanu. Rozprestiera sa po južnej riečnej terase na brehu s úrodnými diluviálnymi sedimentmi na treťohorných vápencoch. Vinicu charakterizuje mimoriadne teplé podnebie, chránené svahom a odrazom slnečných lúčov od vody Mohanu. Z tejto lokality pochádza najstaršia písomná zmienka o odrode rizling na svete z roku 1435.

Víno: sila a dochuť
Vína vykazujú mineralitu a kyselinku spárovanú s príjemnou súhrou ovocia a korenia. V mladosti bývajú zatvorené. Majú však enormný potenciál starnutia a potom vykazujú nielen veľký objem, ale aj minerálnu kyslosť. Rastú tu vína obrovskej sily a minerality, ktoré sa na podnebí spájajú a vytvárajú chutnú synergiu. Vína, ktoré si svojim mladistvým elánom získali mnohých skúsených znalcov.

Podložie
Asi pred 18 až 33 miliónmi rokov sa ílovité jemné naplaveniny usadili v stojatej vode treťohorného mora. Okrovo sfarbený cyrénský slieň tvorí ťažké podložie Hölle. Opuka pozostáva z najjemnejších čiastočiek hliny a veľkého množstva vápna. Tvorí hustý substrát, ktorý zadržiava presakujúcu vodu a tvorí prekážku v raste koreňom viniča. Hlinený slieň pokrýva prach z doby ľadovej. Sypká hnedá sprašová hlina má vyrovnávajúci účinok. Vinič tu dostáva dostatok vody a vzduchu. Nad ním je ornica, sfarbená do čierno-hneda od humusu a naneseného kompostu.

 

Cukornatosť

Druh vína

Krajina

Oblasť

Odroda

Producent

Nie sú tu zatiaľ žiadne hodnotenia.

Iba prihlásení zákazníci, ktorí si zakúpili tento výrobok, môžu zanechať komentár.