Sangiovese

Prvé správy o Sangiovese siahajú až do obdobia rímskej ríše. 

V 18.storočí si Sangiovese získalo širokú pozornosť v celom Toskánsku, keď sa stalo s Malvasiou a Trebbianom. najrozšírenejšou odrodou v regióne.

Poznáme niekoľko klonov, ktoré vo všeobecnosti môžeme klasifikoval ako Sangiovese Grosso a Sangiovese Piccolo 

hrozno odrody sangiovese

Sangiovese je považované za “ťahúňa” vinárstva v centrálnom Taliansku. Vyrába sa z neho víno na každodenné pitie ale aj prémiové vína v rôznych štýloch – od červených tichých vín,  po sladké Passito, perlivého frizzante a dezertné vína Vin Santo . 

Sangiovese sa dokáže prispôsobiť mnohým typom vinohradníckych pôd. Najviac sa mu darí v pôdach s vysokou koncentráciou vápenca , v ktorých má potenciál produkovať elegantné vína so silnou arómou. Sangiovese má hrozno s tenkou šupkou, takže dáva svetlejšie vína. Vďaka vysokému obsahu kyselín a trieslovín majú vína vynikajúci skladovací potenciál. Aby sa dosiahli koncentrované, dobre štruktúrované vína, vinohradníci zámerne obmedzujú výnosy – to tiež prospieva osobitnej chuti a vôni vína. Nielen znalosti skúsených vinárov, ale aj prísne pokyny DOCG zaručujú, že vína zo Sangiovese majú najvyššiu kvalitu. 

Vyššia kyslosť a menšie telo Sangiovese predstavuje výzvu pri výrobe vína. Moderní vinári používajú mnoho techník, ktorými sa snažia pridať do Sangiovese telo a textúru – od pestovania pri nízkych výnosoch, až po úpravu teploty a dĺžky kvasenia  …..a využitie dubových sudov. Jednou z historických techník je primiešavanie iných odrôd hrozna do Sangiovese, aby sa vyzdvihli jeho atraktívne vlastnosti a vyplnili medzery niektorých z jeho slabších miest.

Tradičné Sangiovese zdôrazňu bylinné a čerešňové tóny. Toskánske Sangiovese  je bohaté na arómu  čiernych čerešní , černíc, chassis, fialiek a čaju. Na podnebí sa objaví trocha tanínovej hrubosti a drsnosti  Vyzreté vína majú chuťové jadro zrelej čerešne, v druhej vrstve sa môže prejaviť pomarančová kôra, koriander so zaprášenými zemitými tónmi. Vyzrievanie v sudoch pridá jemnú orechovú príchuť a vyhladí kyselinku. V mladosti môže mať  paradajkovú príchuť, ktorá zvyšuje jeho bylinný vnem. Modernejšie vína ovplyvnené vínami Bordeaux majú viac tónov slivky, moruše, vanilku z duba a korenie.

Odroda Sangiovese je trochu chameleón; ľahko mení svoju genetiku tak, aby sa prispôsobila prostrediu. Po celom Taliansku existuje mnoho rôznych mutácií odrody, čo vedie k veľmi chuťovo odlišným vínam. Od jemných kvetinových jahodových vôní Montefalco Rosso cez intenzívne tmavé a trieslové vína Brunello di Montalcino (Sangiovese Grosso), po  zamatové aovocné Rosso di Montepulciano (Sangiovese klon Prugnolo Gentile) a Vino Nobile di Montepulciano .

Najjužnejšou a zároveň najnovšou z najkvalitnejších oblastí Toskánska je Maremma. Mýtus tejto oblasti začína výsadbou strmého svahu pod hradom Castiglioncello v Bolgheri odrodami Cabernet Sauvignona Cabernet Franc. Francúzske víno nebolo možné v Taliansku počas druhej svetovej vojny kúpiť. Marchese Mario Incisa della Rocchetta začal pestovať tieto francúzske odrody vroku 1944, len asi desať kilometrov od pobrežia. Legenda hovorí o tom, že vinič priniesol zo zámkuLatourv Pauillacu. Najskôr však bolo víno iba súkromnou aktivitou rodiny a priateľov. Bolo to len zo „zvedavosti“. Nicolò Incisa v polovici 60. rokov vyskúšal niekoľko starých ročníkov. To bol dôvod na výsadbu ďalších dvanástich hektárov vinohradu. Typ pôdy dal vínu jeho konečné meno (kamenistá pôda kamene = sassi). Prvý oficiálny ročník 1968 bol predstavený v roku 1972. Mýtus sa konečne dostal na svet.

Úspech vyústil vroku 1994 do založenia DOC Bolgheri.Pre Sassicaia dokonca založil samostatný sub-DOCJe to teda jediné víno v Taliansku s vlastným DOC.

Nájdite si svoje obľúbené sangiovese z vinárstva Poliziano

Vína z oblasti Vino Nobile di Montepulciano

Sante Lancerio (1530), obchodník s vínom pápeža Pavla III., definoval Montepulciano víno ako „ vino perfectissimo“, zatiaľ čo Francesco Redi (1685) je známy frázou „Montepulciano d’ogni vino è Re“ („Montepulciano je kráľom všetkých vín“). ) v jeho „Bacco in Toscana“. Voltaire vo svojom „Candide“ (1759) spomenul „maccheroni, Lombardské jarabice a víno Montepulciano“. Názov Vino Nobile di Montepulciano sa datuje do roku 1787. V roku 1966 bolo Vino Nobile klasifikované ako DOC (Appellation d’Origine Contrôlée). Bola to jedna z prvých lokalít, ktorá dostala toto hodnotenie, len rok po založení konzorcia. V roku 1980 to bolo certifikovanie s označením DOCG. Vino Nobile je jedným z prvých troch značiek, ktoré ho dostali.

Vinohrady Vino Nobile di Montepulciano sú zaregistrované na 1 300 hektároch viníc a okolo 550 ha pre Rosso di Montepulciano. To predstavuje výrobu približne 8 miliónov fliaš ročne, z čoho 85% vo Vino Nobile a 15% v prípade Riservy. Táto oblasť je rozdelená na 4 podoblasti (sever, juh, východ a západ), pričom všetky sú určené okrem iného podľa ich typickosti pôdy.

Víno sa musí vyrábať zo Sangiovese  minimálne 70% a až do 30% môžu tvoriť iné odrody, schválené pre oblasť Toskánska. Tieto odrody zahŕňajú pomerne širokú škálu odrôd viniča, vrátane napríklad Merlot a Cabernet-Sauvignon, ako aj Mammolo a Cannaiolo. V poslednom období sa  používa 85% alebo viac Prugnolo Gentile . Niektorí používajú až 100% Prugnolo. Maximálny povolený výnos na hektár je 80 q s efektívnym výťažkom vína 70%.

Víno sa môže predávať po dvoch rokoch dozrievania pre Vino Nobile (vrátane minimálne 12 mesiacov v dubových sudoch) a tri roky pre Riserva (vrátane 6 mesiacov vo fľaši). 

Poliziano

Čo je to víno Chianti ?

Víno Chianti („kee-on-tee“) je červená zmes z Toskánska,  ktorá sa vyrába

predovšetkým z hrozna Sangiovese. Vína Chianti majú tradíciu v kupáži – napríklad s Canaiolo, Ciliegiolo, Mammolo, Colorino.  Od konca 20. storočia ho kupážovali najmä s Cabernet sauvignonom, prípadne Merlotom (pridá zaoblenosť, zamatovosť)                                                                                                                                            Toskánska oblasť Chianti má niekoľko podoblastí  Každá podoblasť má odlišné minimálne požiadavky na vyzrievanie vína:

  • Colli Senesi:             min 6 mesiacov
  • Colline Pisane:       min 6 mesiacov
  • Colli Aretini:            min 6 mesiacov
  • Montalbano:            min 6 mesiacov
  • Montespertoli:        min 9 mesiacov
  • Chianti Classico:   min 12 mesiacov
  • Chianti Rufina:       min 12 mesiacov
  • Colli Fiorentini:      min 12 mesiacov

Chianti Classico  – Legenda čierneho kohúta – Gallo Nero

Gallo Nero je značka, ktorá vždy označovala fľaše Chianti Classico, historický symbol Chianti, ktorú okrem iného reprodukuje maliar Giorgio Vasari na strope Salone dei Cinquecento vo florentinskom Palazzo Vecchio.

Historiografia tohto symbolu zahŕňa aj pozoruhodnú legendu z obdobia stredoveku. Jeho príbeh prakticky rozhodol o určení hraníc v oblasti Chianti. Rozhoduúcim faktorom pre určenie hraníc bolo správanie čierneho kohúta.

Legenda hovorí, že v období stredoveku, v období mestských republík,  sa Florencia aj Siena  všemožne usilovali o ovládnutie susednej republiky. Oblasť Chianti bola významná preto, že sa rozprestiera medzi oboma mestami a bola predmetom takmer nepretržitých sporov. Na ukončenie sporov a určenie definitívnej hranice sa prijal bizarný, ale jednoduchý dohovor. Dohodlo sa, že každé mesto vyšle rytiera na koni a miesto ich stretnutia určí hranice republík. Odchod sa mal uskutočniť na úsvite a počiatočný signál na odchod rytierov malo byť zakikiríkanie kohúta. Rozhodnutie zodpovedalo zvykom doby, keď denné rytmy boli stále určované prírodnými mechanizmami (kikiríkanie kohúta). Preto pri príprave na podujatie bol rozhodujúci kohút, a nie voľba koňa a či jazdca.

V dohodnutý deň florenčania čierneho kohúta umiestnili mimo jeho kurín. Z pocitu samoty začal hlasno kikiríkať ďaleko skôr ako obyčajne, napriek tomu, že svitanie bolo ešte ďaleko. Jeho spev umožnil florentskému rytierovi odísť, čo bola veľká výhoda oproti jazdcovi zo Sieny, ktorý čakal na východ slnka a s ním spojené kikiríkanie kohúta. Avšak s ohľadom na značné oneskorenie, cestoval rytier zo Sieny iba dvanásť kilometrov. Vo Fonterutoli sa stretol s rytierom z Florencie.

Tak sa stalo, že takmer celá oblasť Chianti prešla pod kontrolu Florentskej republiky, dlho pred pádom Sieny samotnej.

Chianti Classico: Sangiovese tvorí väčšinu zmesi Chianti (najmenej  80%, ale používa sa aj bez pridania iných odrôd). V zmesi Chianti Classico nájdeme aj ďalšie odrody vína, výlučne červené hrozno, počnúc domácimi Canaiolo Nero a Colorino, ale aj medzinárodné odrody, najmä Merlot a Cabernet Sauvignon (supertoskánci).

Poliziano – Cantina Vecchia

Víno Chianti je pre taliansku kuchyňu rovnako dôležité ako extra panenský olivový olej. Ku tanieru nakrájaného prosciutta, alebo ku cestovinám al Pomodoro existuje len málo tak vhodných vín , akým je korenené, bylinné Chianti. Vysoká kyselina zjemňuje bohatšie mastné jedlá a zvýrazní sa na paradajkových omáčkach ( pizza! ). Vďaka suchému tanínu sú vína Chianti ideálne s pokrmami, ktoré využívajú olivový olej a zvýrazňujú bohaté kúsky mäsa. Chianti je aj vynikajúcim doplnkom grilovaného červeného mäsa, jedál zo zveriny, pečených jedál, dusených alebo dozretých syrov. Úspešne prešiel testom s úplne nezvyčajnými kombináciami veľmi pikantných jedál čínskej a indickej kuchyne, ako aj s japonským sushi

Fľašu musíme otvoriť niekoľko hodín skôr pred degustovaním, aby sa víno Chianti čo najviac otvorilo, aby sa mohlo okysličiť a uvoľniť všetky svoje arómy. Ideálna teplota je 16-18 stupňov. Ak je vyššia riskujeme, že vôňu prekryjeme alkoholom a znížime vnímanie kyslej zložky.

Je tiež dôležité, bez ohľadu na kombináciu, zvoliť si správny pohár. Na vylepšenie vnímania aromatiky Chianti Classico je potrebné víno podávať v tulipánovom pohári, s mierne zúženým otvorom. Tým posilníme vnem jednotlivých zložiek vône.

Nájdite si svoje “Sangiovese” TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *