Fascinujúca a tajomná.
Tento ostrov, po stáročia postupne ovplyvňovaný životom Feničanov, Etruskov, Grékov, Normanov, Rimanov, Arabov a ďalších etník, je kolískou vínnej kultúry, je rajom plným olivových hájov a kvetov.
Fascinujúca krajina, západy slnka s africkými odtieňmi a plochy soľných bazénov diaľke.
Sicília je najväčším ostrovom Stredozemného mora a svojou produkciou vína sa radí k najvýznamnejším vinárskym regiónom Talianska. Je to kolíska pestovania viniča a výroby vína; odtiaľ sa osídľovaním pevniny výroba vína rozšírila na zvyšok talianskeho polostrova, ale navždy zostáva charakteristickou črtou sicílskej kultúry a identity.
V súčasnosti sa miestni vinári snažia o návrat k tradíciám a pripravujú vína z tradičných autochtónnych odrôd. Najznámejším sicílskym vínom je Marsala. Vyrába sa už od roku 1773 scelením troch odrôd a následným doliehovaním vínnym destilátom. Paradoxom je, že ho pre svet objavil a preslávil Angličan – John Woodhouse, keď ho vyhlásil za alternatívu portského a sherry.
V provincii Trapani si každá rodina vďaka prirodzene priaznivým klimatickým a územným podmienkam obhospodarovala svoj vlastný vinohrad. Z neho vyrábala víno na domácu spotrebu. Časť najlepších vín každého ročníka sa uchovávala v malom sude carateddo, na oslavy najdôležitejších rodinných príležitostí. Tento typický sud s objemom asi 26 litrov bol každý rok dopĺňaný tak, aby víno, ktoré obsahuje, mohlo starnúť a zachovávať konštantné vlastností po celé roky. Táto metóda zvaná Perpetuo bola veľmi podobná andalúzskej Soleras. Likérové víno sa vyrába z odrôd Grillo, Catarratto, Ansonica, Damaschino a modrých odrôd Perricone, Calabrese, Nerrello mascalese. Kvalita závisí od dĺžky zretia (od 1 do 10 rokov), pričom najzaujímavejšie vína sa označujú podľa typu Fine, Superiore, Vergine, alebo Vergine Stravecchio.
Na Sicílii sa nachádza okolo 170 000 hektárov viníc, ktoré sa rozkladajú v nadmorskej výške od 100 do 900 m n.m. Zhruba 20% produkcie sa plní do fliaš.
Z vinárskeho hľadiska je Sicília rozdelená na 4 základné vinárske oblasti:
Vinárska oblasť Alcamo
Vinárska oblasť Marsalla
Ostrov Panteleria
Vinárska oblasť Vittoria
Vinárska oblasť Etna
Vinárstvo Donnafugata má pivnice vo všetkých vinárskych oblastiach Sicílie.
Donnafugata ako vinárstvo vyrástlo v úzkej symbióze s rodinou Rallo, ktorá vždy verila v enologický potenciál svojej pôdy. Hrdí sa 150 ročnými skúsenosťami s výrobou prémiových vín a prívlastkom najstaršia rodinná firma na Sicílii.. Giacomo Rallo a jeho manželka Gabriella spustili v roku 1983 nový projekt Donnafugata. K rodinným historickým pivniciam v Marsale pripojili vinohrady v Contessa Entellina na západe Sicílie a na ostrove Pantelleria. V súčasnosti ich deti José a Antonio dobudovali vinársku pivnicu pod vulkánom Etna a na juhovýchode ostrova v oblasti Vittoria. K tomuto projektu sa pripojila už aj najmladšia generácia v osobách Gabrielly a Ferdinanda. Sú zárukou pre úspešné pokračovanie v budúcnosti.
Lokalita Donnafugata je historické miesto, kam spisovateľ Giuseppe Tomasi di Lampedusa umiestnil dej svojho slávneho románu „Gattopardo“ (Leopard). Donnafugata bolo v 18. storočí územie nazývané de Belice, kde kráľovná Mária Karolína Habsbursko-lotrinská (1752-1814), manželka Ferdinanda IV. Bourbonského, našla útočisko pri úteku zo svojho neapolského sídla (Donnafugata = Žena na úteku). Dobrodružstvo, ktoré inšpirovalo tvorcu loga vinárstva: obraz hlavy ženy s rozviatymi vlasmi, ktorý dominuje každej fľaši.
Vinárstvo Donnafugata vlastní 285 hektárov viníc v kopcovitej oblasti de Belice. V nadmorskej výške 300-600 m n.m. pestujú prevažne autochtónne odrody ako Ansonica, Grecanico, Grillo, Lucido (Catarratto), Nero d’Avola a Nocera , ku ktorým sa pridávajú medzinárodné odrody, ktoré sa adaptovali v tomto území: Chardonnay, Viognier, Cabernet Sauvignon, Merlot , Syrah a v malom množstve Fiano, Petit Manseng, Sauvignon Blanc, Alicante Bouchet, Cabernet Franc, Petit Verdot, Pinot Nero, Tannat. V tejto pivnici vznikajú prestížne značky ako napríklad Mille e una Notte , ikonické červené víno, ktoré predstavuje taliansku excelentnosť vo svete.
Šetrný vzťah ku prírode sopečného ostrova Pantelleria (medzi Sicíliou a Afrikou) sem v roku 1989 priviedol majiteľov vinárstva Donnafugata, aby pestovaním viníc na nízkych terasách lemovaných stenami zo suchého lávového kameňa (svetové dedičstvo UNESCO) dokázali udržať tento klenot architektúry, rešpektujúc mikroklímu lokality a vek viniča (korene staršie ako 100 rokov). Pestovanie viniča tu pomáha predchádzať erózii pôdy a chráni krajinu a biodiverzitu. Dnes sa Donnafugata môže pochváliť 68 hektármi viníc na tomto ostrove. Odrodou hrozna je Zibibbo (Moscato d’Alessandria, na Slovensku známy aj z Tokajskej oblasti ako Muškát žltý), princ medzi aromatickými odrodami. Koncept, ktorý si vyžaduje veľmi vysokú úroveň pracovnej sily, asi trojnásobok priemeru potrebného pre kvalitne obrábaný vinohrad, nehovoriac o údržbe asi 40 km suchých kamenných múrov. Výsledok tejto práce je ukrytý v jednom z najoceňovanejších sladkých vín na svete Ben Ryé (patrí do TOP 10 sladkých vín vo svete) , Kabir a Lighea
Na juhovýchode Sicílie si Donnafugata vybrala územie na výrobu mäkkých červených vín s kvetinovou dušou – schopných inovovať spôsob konzumácie červeného vína. Je to oblasť Vittoria medzi náhornou plošinou Ibleo a morom, ktorá zahŕňa jediný DOCG na Sicílii: Cerasuolo di Vittoria. Vinárstvo tu vlastní 36 hektárov . Pestovanými odrodami sú Nero d’Avola a Frappato. Nero d’Avola v oblasti Vittoria sa prezentuje strednou štruktúrou a obzvlášť jemnými trieslovinami. Frappato je jednou z najstarších sicílskych odrôd, vyniká svojou vôňou a kvetinovými tónmi. Mimoriadne príjemné na chuť a jemné triesloviny.
Na východe Sicílie, na úpätí Etny – najvyššej činnej sopky v Európe (viac ako 3 300 m), si Donnafugata zvolila severnú stranu na pestovanie horských, vulkanických vín. V nadmorskej výške 730 až 750 metrov Donnafugata pestuje vinič na 21 hektároch. Odrody sú pôvodnými zástupcami územia: Carricante, Nerello Mascalese a Nerello Cappuccio.
Pre vinársku krajinu na Etne sú charakteristické terasy a steny zo suchého lávového kameňa (svetové dedičstvo UNESCO). Vek viniča presahuje 70 rokov. Z hľadiska podnebia má severná strana sopky nižšie priemerné ročné zrážky ako východná strana. Svieže a veterné leto prispieva k produkcii zdravého hrozna. Silné výkyvy teplôt medzi dňom a nocou v auguste a septembri dávajú hrozno s vynikajúcou aromatickou sviežosťou a jedinečnou osobnosťou.
Chceme ponúknuť svetu vína vyznačujúce sa harmóniou a komplexnosťou, vína, ktoré sú schopné zaujať a urobiť radosť tým, ktorí ich ochutnávajú.
Pitie vína musí byť neopakovateľným zážitkom.