Degustácia vín Terra Wylak

Ako sa zrodilo vinárstvo

7 kilometrov južne od Nitry sa nachádza spomínané vinárstvo, ktoré patrí do Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Táto oblasť sa nachádza v severnej časti Nitrianskeho kraja a z menšej časti aj Trnavského kraja. Vinohrady oblasti sú vysadené na svahoch pohorí Považského Inovca, Tribeča a taktiež na sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny. Spomedzi všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska sa Nitrianska vyznačuje svojimi azda najrozmanitejšími prírodnými podmienkami.

Logom nášho vinárstva je piktogram písmena ‚W‘. Toto štylizované W so spojeným vrchným oblúkom nadväzuje na históriu územia, symbolizuje postavu mnícha, ktorý víta prichádzajúcich hostí a typickým priateľským gestom roztiahnutých rúk ich pozýva ďalej. Vyjadruje tým pohostinnosť, otvorenú dušu a priateľskosť a zároveň predstavuje symbol človeka, ktorý samotné víno i vyrobil, pretože ako už je všeobecne známe, každý vinár dáva vínu svoju vlastnú, špecifickú pečať, svoj kus práce a srdca a celkovú pridanú hodnotu, ktorá z vína robí jedinečný zážitok.

História vinárstva

História nášho vinárstva siaha ďaleko do minulosti, z ktorej sa z oblasti Nitry zachovali historické dôkazy o existencii vinohradníctva a vinárstva na Slovensku a to tri staroslovienske modlitby, pochádzajúce z čias Veľkej Moravy. Ako už bolo úvodom spomenuté, traduje sa, že základy vinohradníctva v tunajšej oblasti položili Benediktíni – mnísi zoborského kláštora sv Hypolita, približne v 9. storočí a postavením Pribinovho kostolíka v Nitre sa víno stalo aj liturgickým nápojom.

Oficiálne prvá písomná zmienka o území, kde sa dnes nachádza vinárstvo, pochádza z druhej polovice 13. storočia, z roku 1261, kde sa toto územie spomína ako majetok veľmoža Abu v Bábskom chotári. Názov obce Veľké Zálužie je tu zapísaný ako ‚Terra Wylak‘, čo pokladáme za najstarší písomne doložený názov obce. Toto pomenovanie pochádza z latinčiny – jazyka kráľov, cirkví a vzdelancov z vyšších vrstiev tých čias a na túto vznešenú tradíciu i v súčasnosti nadväzuje vinárstvo Terra Wylak.

V neskorších storočiach, najmä v 18. a 19. sa chýr o tunajšom víne začal rozširovať do celej Európy, aj vďaka tomu, že obchoduchtiví obyvatelia mesta Nitry predávali víno z tejto oblasti aj do okolitých krajín a tak sa dobré meno poctivého vína od Nitry chytro rozšírilo i do Európy, kde svoje čestné miesto a uznanie dosahuje ešte stále aj v dnešných dňoch.

Degustovať sa budú nasledovné vína:

 1. Devín 2022, suché
 2. Rizling Vlašský 2022, suché
 3. Veltlínske Zelené 2022, suché
 4. Sauvignon 2022, suché
 5. Rulandské Šedé 2022, suché
 6. Muškát Žltý 2022, suché
 7. Tramín Červený 2022, suché
 8. Cabernet Sauvignon rosé 2022, suché
 9. Dunaj 2017, suché
 10. Cabernet Sauvignon 2017, suché
 11. Merlot 2017, suché

Ochutnávka vín sa bude konať v piatok 9.6.2023 o 18:00 hod. v DOMe VÍNA – P. O. Hviezdoslava 8, 010 01 Žilina.

Vstupné:

20€/osoba (v cene je zahrnutá 5€ poukážka na nákup vina z ochutnávky, zľavy nie je možné kumulovať)

Prihlásiť sa na degustáciu môžete mailom: vychutnaj@vychutnaj.sk do štvrtka 8.6.2023

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

DOM VÍNA Žilina – P.O.Hviezdoslava 8, Žilina – oproti železničnej stanici v smere ku železničnému podjazdu – žltá budova, parkovanie vo dvore zdarma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *