Načítavam…

Degustácia Rieslingov

Žiadna iná odroda neodráža konkrétny terroir v toľkých rôznych aspektoch.

Rizling rýnsky je starobylá odroda vína. Jej pôvod je určený do oblasti údolia horného toku Rýna (prvá zmienka o pestovaní je doložená z roku 1435 v Russelsheime) Odtiaľ sa rozšírila do všetkých vinárskych oblastí Nemecka, najmä údolia riek Mosel, Nahe, Rýn. Odroda vznikla spontánnym krížením odrody Heunisch (dala jej kyselinky a vitalitu) s Tramínom červeným, ktorý sa predtým skrížil s niektorou z autochtónnych odrôd z údolia Rýna (dala najmä odolnosť voči mrazu). Výborné víno sa z rizlingu začalo vyrábať až vtedy, keď sa začala odroda pestovať a spracovávať samostatne.

Najväčšie súvislé vinohrady s odrodou Rizling rýnsky sú dnes v Nemecku v oblasti údolia riek Mosel, Nahe, Rýn. V zahraničí je to najmä francúzska oblasť Alsasko (mimochodom pramení tu rieka Mosela).

A práve Rizling rýnsky z týchto najznámejších oblastí Vám chceme predstaviť na našej degustácii.

MEULENHOF, ERDEN

Weingut Meulenhof

Stredná Mosela je známa bridlicovými kopcami, medzi ktorými sa kľukatí rieka. Bridlicové podložie akumuluje teplo zo slnka a zmierňuje teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Dáva vínu aj nenapodobiteľný ovocno-minerálny charakter. Najznámejšie polohy tejto oblasti sú vinohrady v okolí dediniek ERDEN, URZIG, WEHLEN, GRAACH.

A práve vína z polôh Erdener Treppchen, Devon Schiefer, Wehlener Sonnenuhr z vinárstva MEULENHOF Vám chceme predstaviť na degustácii.

MATHERN, Niederhausen

Oblasť údolia rieky NAHE

Weingut Mathern

Tam, kde je údolie rieky Nahe najužšie, je krajina prekrásna a vinice sú svetovo preslávené. Sopečné podložie dáva vínam neopakovateľnú mineralitu. Vinárstvo Mathern vlastní v tejto lokalite viac ako 11 hektároch viníc. Ich vína sú harmonické, s jedinečným minerálnym charakterom. A veľmi úspešné, čo dokazujú početné ocenenia a špičkové hodnotenia v známych sprievodcoch vín.

Vína pochádzajú z vinohradov “Grand Cru”

Niederhäuser Hermannshöhle
Najpreslávnejšia poloha celého údolia rieky.

Niederhäuser Rosenberg
Sopečný vyvrenina, asi 310 miliónov rokov stará.

Norheim Dellchen
zvetrané sopečné horniny, porfýr a melaphyr, s vysokým obsahom železa

Niederhäuser Kertz
Porphyr, tiež nazývaný Ryolith, charakterizuje túto malú, ale jemnú a extrémne strmú lokalitu

Gustave Lorentz, Bergheim

Oblasť Alsace

Gustave Lorentz

Len kúsok od mesta Bergheim, západne od Grand Cru Altenberg, stojí Kanzlerberg Grand Cru otočený na juh a juhozápad so strmými svahmi v priemernej nadmorskej výške 250m. Ťažká ílovito-vápencová pôda sa skladá zo sivej a čiernej sadry a z ulít z vápenca. Je to jediný terroir v Alsasku, ktorý má takéto podložie.

Rešpektovanie našich viníc a terroir.
Pôda je živá a mikroorganizmy, ktoré v nej žijú, premieňajú minerály tak, aby ich vinič ľahko asimiloval. Všetky naše snahy zameriavame na udržanie a stimuláciu života v našich pôdach. Len pôda, ktorá žije, môže preniesť charakter terroir na vinič.

Rešpektujme naše prírodné zdroje.
Dedičstvo, ktoré nám odovzdali naši predkovia, je neoceniteľné a chceme, aby sme našim deťom mohli ponúknuť ten istý dar tým, že im ponecháme zdravé, energické pôdy, ktoré sú schopné po stáročia vytvárať kvalitné vína.

Vína z tejto lokality, s ktorými sa môžete stretnúť okrem iného aj v lietadlách najväčších leteckých spoločností Vám chceme predstaviť počas degustácie rieslingov.

Máte jedinečnú možnosť porovnať charakter rieslingov z najvýznamnejších svetových oblastí. Degustovať sa bude 12 vzoriek.

 1. Mathern – Riesling Gutsriesling trocken
 2. Mathern – Riesling Hermannshohle trocken
 3. Mathern – Riesling von Blauschiefer halbtrocken
 4. Mathern – Riesling vom Fels feinherb
 5. Meulenhof – Riesling Devon Schiefer trocken
 6. Meulenhof – Riesling Erdener Treppchen Spätleste trocken
 7. Meulenhof – Riesling Erdener Treppchen Grosses Gewachs trocken
 8. Meulenhof – Riesling Erdener Treppchen Spätlese feinherb
 9. Gustave Lorentz – Riesling Réserve
 10. Gustave Lorentz – Riesling Evidence
 11. Gustave Lorentz – Riesling Burg
 12. Gustave Lorentz – Riesling Grand Cru Altenberg de Bergheim

Degustácia sa bude konať piatok 28.8.2020 o 18:00 hod. v priestoroch DOMU VÍNA – P. O. Hviezdoslava 8, 010 01 Žilina…

Vstupné: 20€/osoba (v cene je zahrnutá 5€ poukážka na nákup vina z ochutnávky, zľavy nie je možné kumulovať

Degustácia sa uskutoční za aktívnej účasti 3 vinárov, ktorých komentáre o víne budú prenášané online.

Prosíme o Vaše potvrdenie účasti na e-mail “vychutnaj@vychutnaj.sk” do štvrtka 27.8.2020

 • Samozrejme, nezabudli sme ani na tých, ktorí ešte prežívajú posledné dni svojej dovolenky. Vy si môžete vína objednať (min. 6) a doručíme Vám ich do miesta vašej dovolenky. Samozrejme obdržíte aj link na online účasť na tejto degustácii.

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 
 
 

Cookies používame na zlepšenie vašich skúseností na našich webových stránkach. Prehliadaním tejto webovej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies.