Degustácia vín z Toskánska a Sicílie

Vínna kultúra na juhu a na severe Talianska

História a Kultúra:

Sicília a Toskánsko, dve perly v Taliansku, nesú v sebe hlboké historické korene a bohatú kultúru. Sicília, s bohatými dejinami ovládanej mnohými ríšami, ponúka návštevníkom zákutia starovekých chrámov, krásnych pláží a autentických trhov. Naopak, Toskánsko, centrum renesancie, okúzľuje návštevníkov nádhernými mestami ako Florencia a Siena a svetoznámymi umelcami a architektúrou.

Podnebie a Krajina:

Sicília vyniká svojím teplým stredomorským podnebím, so sopečným podložím ale zároveň aj pobrežím, čo poskytuje ideálnu pôdu pre pestovanie vínnej révy. Toskánsko, s miernejším podnebím, pripomína krajinu z maľby s nekonečnými vinicami, zlatými poliami a úchvatnými kopcami.

Zaujímavosti a kulinárstvo:

Sicília fascinuje návštevníkov svojím arabským a gréckym vplyvom v architektúre a kuchyni. Ulica Maggiore v Palerme, so svojimi exotickými trhmi, je jednou z najživších a najfarebnejších ulíc v Taliansku. V Toskánsku sa nájdete v srdci talianskej kulinárskej tradície, s chutnými syrami, olivovým olejom prvej triedy a veľmi chutnými toskánskymi hovädzími polievkami.

Víno a vinárstva:

Obe oblasti sa môžu pochváliť svojimi vínami, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ich kultúry. Sicílske vína sú bohaté, plné a často vyznačujúce sa ovocnými tónmi, s odrodami ako Nero d’Avola a Catarratto. Naopak, Toskánsko, kde sa nachádzajú slávne vína Chianti a Vino Nobile, je domovom elegantných červených a osviežujúcich bielych vín.

Porovnanie vín:

Sicílske vína, s vplyvom teplého podnebia a rôznorodej pôdy, sa vyznačujú výraznými chuťovými profilmi. Na druhej strane, toskánske vína, vyrábané prevažne z miestnej odrody Sangiovese sú považované za jedny z najelegantnejších na svete. Obe regióny nám ponúkajú jedinečný pohľad na svet vín, pričom každý pohár je ako nádherná poviedka o mieste, z ktorej pochádza.

Sicília a Toskánsko – dve odlišné, no úchvatné tváre Talianska, ktoré nás svojimi vínami, krajinou a históriou neustále prekvapujú.

Degustovať sa budú nasledovné vína:

 1. Donnafugata – Prio, suché
 2. Donnafugata  – Sur Sur, suché
 3. Donnafugata – Lighea, suché
 4. Donnafugata – Sedara, suché
 5. Donnafugata o – Sherazade, suché
 6. Donnafugata – Rosa Dolce&Gabbana, suché
 7. Donnafugata –Bell´Assai, suché
 8. Poliziano – CHIANTI, suché
 9. Poliziano – Morellino di Scansano, suché
 10. Poliziano – Rosso di Montepulciano, suché
 11. Poliziano – IN VIOLAS – Cortona Merlot DOC, suché
 12. Poliziano – Vino Nobile Di Montepulciano, suché

Degustácia sa bude konať v piatok 15.3.2024 o 18:00 hod. v DOMe VÍNA – P. O. Hviezdoslava 8, 010 01 Žilina.

Vstupné:

20€/osoba (v cene je zahrnutá 5€ poukážka na nákup vina z ochutnávky, zľavy nie je možné kumulovať)

Prihlásiť sa na degustáciu môžete mailom: vychutnaj@vychutnaj.sk do štvrtka 14.3.2024 v doobedňajších hodinách.

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

DOM VÍNA Žilina – P.O.Hviezdoslava 8, Žilina – oproti železničnej stanici v smere ku železničnému podjazdu – žltá budova, parkovanie vo dvore zdarma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *