Tematická degustácia vín z Piemontu

Piemonte: Vinárska Perla Talianska

História a Kultúra:

Srdce severozápadnej časti Talianska, obklopené Alpami a Francúzskymi Alpami, skrýva krásny región s bohatou históriou – Piemonte. Jeho názov v preklade znamená “pod nohami” a odráža položenie regiónu pod masívmi hôr. Piemonte bolo osídlené už v dobe rímskej, no jeho skutočný význam v histórii sa začal v stredoveku, keď sa stal súčasťou Savojského vojvodstva.

Podnebie a Krajina:

Piemonte je domovom pre niektoré z najkvalitnejších vín sveta, vďaka svojmu priaznivému podnebiu. Horský vzduch a vplyv Stredozemného mora vytvárajú ideálne podmienky pre pestovanie hrozna. Vinice sú rozložené po svahoch kopcov a údolí, kde sa odráža nádherná krajina a majestátne hradné stavby.

Víno:

Pre mnohých je Piemonte synonymom s výnimočným vínom. Nebbiolo, Barbera, Dolcetto a Moscato sú len niektoré z odrôd, ktoré región ponúka. Barolo a Barbaresco, vyrobené z Nebbiola, sú považované za kráľovské vína a vyčnievajú pre svoju štruktúru a komplexnosť. Tradičné metódy vinárstva sú tu stále vážené, a tak sa každá fľaša stáva unikátnym príbehom regiónu.

Výroba Syrov:

Okrem vína, Piemonte je známe aj pre svoje lahodné syry. Taliani oceňujú syry ako Castelmagno, Gorgonzola a Toma Piemontese. Tieto syry sú vytvárané s láskou a starostlivosťou. Ich bohatá chuť sa stala neoddeliteľnou súčasťou talianskej kuchyne.

Zaujímavosti a Kulinárska Scéna:

Turisti sú fascinovaní historickými dedinkami, renesančnými zámkami a typickými trhmi. Kulinárska scéna v Piemonte je takisto nezabudnuteľná, s jedlami ako taliatelle al ragù, rizoto či tradičnými dezertami ako panna cotta.

V záverečnom ohlase je Piemonte viac než len destinácia; je to dobrodružstvo pre zmysly. Pre tých, ktorí túžia po spoznávaní jedinečných vín, rozmanitej histórie a pôsobivej krajiny, Piemonte je nepochybne jedným z pokladov Talianska.

Degustovať sa budú nasledovné vína:

  1. Raineri – Langhe Bianco DOC, suché
  2. Raineri – Langhe Rosato DOC, suché
  3. Mauro Veglio – Dolcetto d’Alba DOC , suché
  4. Raineri – Dogliani DOCG Zovetto, suché
  5. Mauro Veglio – Barbera d’Alba DOC, suché
  6. Raineri – Barbera d´Alba Superiore DOC, suché
  7. Mauro Veglio – Langhe DOC Nebbiolo “Angelo”, suché
  8. Raineri – Langhe DOC Nebbiolo, suché
  9. Mauro Veglio – Barolo DOCG, suché
  10. Raineri – Barolo DOCG, suché

Degustácia sa bude konať v piatok 8.3.2024 o 18:00 hod. v DOMe VÍNA – P. O. Hviezdoslava 8, 010 01 Žilina.

Vstupné:

20€/osoba (v cene je zahrnutá 5€ poukážka na nákup vina z ochutnávky, zľavy nie je možné kumulovať)

Prihlásiť sa na degustáciu môžete mailom: vychutnaj@vychutnaj.sk do štvrtka 7.3.2024 v doobedňajších hodinách.

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

DOM VÍNA Žilina – P.O.Hviezdoslava 8, Žilina – oproti železničnej stanici v smere ku železničnému podjazdu – žltá budova, parkovanie vo dvore zdarma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *